Firma MTS została założona w roku 1980 w Berlinie przez dra Hansa-Joachima Pfeiffera jako niezależne i neutralne przedsiębiorstwo. Celem powstałej firmy było tworzenie oprogramowania do zastosowań technicznych z wykorzystaniem metod matematycznych.

Pierwotnie firma tworzyła techniczne oprogramowanie naukowe głównie do pomiarów środowiskowych, opracowywania wyników pomiarów i do sterowania (sieć punktów pomiarowych jakości powietrza w Berlinie, system monitorowania robotów linii produkcyjnej dla firmy Volkswagen).

W ostatnich 30 latach firma wyspecjalizowała się w tworzeniu oprogramowania symulacyjnego do uczenia się programowania i do programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC), oprogramowania do sterowania obrabiarkami, do programowania NC oraz systemami CAM do zastosowań w branży budowy maszyn. 

Flagowym produktem firmy MTS jest dzisiaj oprogramowanie dydaktyczno-przemysłowe MTS do zastosowań dydaktycznych i praktycznych przy programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie dowolnego producenta wraz z licznymi modułami dodatkowymi.